Góry Świętokrzyskie

Chęciny – Wykopaliska Archeologiczne – Świętokrzyski Park Narodowy – Oblęgorek – Krajno – Dąb Bartek – Kielce

Program ramowy

Dzień 1

Wyjazd z miejsca zbiórki w godzinach porannych. Przejazd do  CHĘCIN, zwiedzanie ruin średniowiecznego zamku, które oglądaliśmy  m.in. w filmie „Janosik” i „Pan Wołodyjowski”. Następnie zwiedzanie Jaskini Raj (do potwierdzenia) – jednej z najpiękniejszych jaskiń w Polsce – 140 m korytarzy z kolorowymi stalaktytami i stalagmitami, układającymi się w fantastyczne kształty. Przejazd do NOWEJ SŁUPI, wizyta w Centrum Archeologicznym w którym znajdują się stanowiska hutnicze (dymarskie) z  pokazem starożytnej metalurgii żelaza. W osadzie oprócz zakładu garncarskiego, kowalskiego, tkackiego czy brązowniczego  zobaczyć można liczne narzędzia, stroje oraz przedmioty codziennego użytku z czasów starożytnego hutnictwa świętokrzyskiego. Przejazd do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 2

Śniadanie, zwiedzanie Muzeum Minerałów i Skamieniałości oraz największej w kraju, kolekcji krzemienia pasiastego w ŚW. KATARZYNIE, następnie spacer po Świętokrzyskim Parku Narodowym, wjazd kolejką świętokrzyską na Święty Krzyż, zwiedzanie klasztoru, Muzeum Przyrodniczego, oraz platformy widokowej na Gołoborzu skąd roztacza się piękny widok na Góry Świętokrzyskie. Przejazd do KRAJNAzwiedzanie Parku Miniatur, znajdują się tam miniatury najsłynniejszych budowli świata (Koloseum, Statua Wolności, Piramida Cheopsa, Plac św. Piotra) oraz niezwykłe miejsca stworzone przez naturę (wodospad Niagara, dymiący wulkan Etna). Następnie zabawa w Parku linowym, trasa przejścia uzależniona jest od wieku i sprawności grupy. Powrót do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3

Śniadanie. Przejazd do ZAGNAŃSKA, gdzie znajduje się Dąb Bartek – „najbardziej okazałe” drzewo w Polsce, legendy podają, że odpoczywał pod nim Jan III Sobieski wracając spod Wiednia. Wiek tego dębu ocenia się nawet na 1200 lat, a od 1952 r. dąb uznany jest za pomnik przyrody. Przejazd do OBLĘGORKA, zwiedzanie Muzeum Henryka Sienkiewicza – letniej rezydencji gdzie pisarz żył i tworzył m.in. takie dzieła jak: „W pustyni i w puszczy” czy „Na polu chwały”.  Następnie przejazd do KIELC, zwiedzanie z przewodnikiem m.in.: Wzgórza Zamkowego z Pałacem Biskupów Krakowskich i Katedrą, Kadzielnią – rezerwat geologiczny skąd rozciąga się piękny widok na miasto i okolicę. Wyjazd w drogę powrotną, zakończenie wycieczki w godzinach wieczornych.

Opcjonalnie zamiast Muzeum Henryka Sienkiewicza proponujemy wizytę w Centrum Geoedukacji (do potwierdzenia), gdzie można przenieść się w podróż do wnętrza ziemi.