Ciechocinek, Toruń, Bydgoszcz
Program ramowy
1 dzień
Zbiórka uczestników wycieczki. Przyjazd do CIECHOCINKA – perły polskich uzdrowisk z unikatowymi na skalę europejską tężniami – drewnianymi konstrukcjami do odparowywania wody z solanki. Spacer po Ciechocinku: tężnie, park zdrojowy z muszlą koncertową i fontanną Jaś i Małgosia, fontanna grzybek, zegar kwiatowy, pijalnia wód. TORUŃ – miasto Mikołaja Kopernika – spotkanie z przewodnikiem i spacer po najważniejszych zabytkach Starego Miasta. W programie m.in.: NA START poczęstunek piernikami i nalewkami z Doliny Dolnej Wisły. Brama Klasztorna i Krzywa Wieża: suplement frywolny – jak przeorysza benedyktyńska Krzyżaków cynamonówką i przaśnym piernikiem raczyła; dla odważnych test na czystość duszy i prawdomówność przy srogiej wieży. Dom Wielkiego Astronoma, a ponadto: suplement miłosny! – Wielki astronom, huncwot i kochanek, czyli o romansie Kopernika z Anną Szyling; spotkanie z samym Mikołajem Kopernikiem. Średniowieczne kościoły – katedra św. Janów (miejsce chrztu Mikołaja Kopernika): suplement frywolny – menu stołu plebanów toruńskich (katedra dla ducha i dla ciała). Rynek Staromiejski z pięknymi kamienicami (toruńska perełka baroku – słynna Kamienica pod Gwiazdą), pomnik Kopernika i Flisaka. Pręgierz toruński: suplement okrutny – opresje katowskie, czyli jak w Toruniu przestępców srogimi torturami karano – opowiastka doświadczalna dla chętnych i odważnych!. Spotkanie z Katem Toruńskim, który uchyli rąbka tajemnicy swego niechlubnego fachu. Bulwar Filadelfijski: suplement frywolny – jak do małpiego gaju wszetecznice wyprowadzono. Przyjazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.
2 dzień
Śniadanie, wyjazd z hotelu i zwiedzanie BYDGOSZCZY. Wizyta w Exploseum – centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg – to unikalny na skalę światową przykład architektury przemysłowej zachowanej w praktycznie niezmienionym kształcie od czasów II wojny światowej, w którym umieszczono rozbudowaną, nowoczesną ekspozycję łączącą w sobie tradycyjne elementy wystawiennicze z nowymi, narracyjnymi i multimedialnymi formami. Trasa zwiedzania licząca około 2 kilometrów wiedzie przez 8 budynków połączonym podziemnymi korytarzami. Zwiedzanie Starego miasta z przewodnikiem. W programie: Stary Rynek z pięknymi kamienicami, Katedra św. Mikołaja i Marcina –najstarszy bydgoski kościół, Wyspa Młyńska – z malowniczą Wenecją Bydgoską, Spichlerze nad Brdą, ul. Długa –główny trakt miasta. Degustacja lokalnego browaru w warzelni piwa w Bydgoszczy połączona ze zwiedzanie warzelni. Rejs tramwajem wodnym „Linia Staromiejska” – okazja zobaczenia miasta z innej – wodnej perspektywy. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
3 dzień
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu i wyjazd do GOLUBIA-DOBRZYNIA. Zwiedzanie renesansowego zamku Anny Wazówny. Przywitanie uczestników wyjazdu miodem i salwą armatnią. Golubski Zamek wkomponowany został w niezwykle malowniczy krajobraz. Położenie na wysokiej zielonej skarpie, z której rozpościera się widok na miasto z historyczną zabudową i fragmentami średniowiecznych murów –podkreśla piękno górującej nad okolicą rezydencji. Przejazd do KŁODAWY – wizyta w Kopalni Soli w Kłodawie. Prelekcja o historii powstania złóż kłodawskich i zastosowania soli, zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi (zjazd windą z prędkością 6 m/s pozostawia niezapomniane wrażenia!), przejście chodnikami do podziemnej kaplicy św. Kingi – patronki górników solnych, oglądanie wyeksploatowanych komór solnych oraz maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym i innych osobliwości górnictwa solnego. Wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie wycieczki w godzinach wieczornych.