Bieszczady

Sanok – Bieszczadzkie Połoniny – Solina – Drezyny

Program ramowy

Dzień 1

Wyjazd z  miejsca zbiórki w godzinach porannych. Przejazd do SANOKA, miasta nazywanego Bramą Bieszczad, jednego z najstarszych miast na Podkarpaciu.

Proponujemy  dwa warianty zwiedzania:

  • Spacer po mieście: Wzgórze Zamkowe z Zamkiem, Rynek , Starówka, ławeczka Dobrego Wojaka Szwejka i Muzeum Historyczne, które posiada największą na świecie kolekcję liczącą około 600 prac Zdzisława Beksińskiego.
  • Muzeum Budownictwa Ludowego – największego w Polsce skansenu, gdzie prezentowane są burzliwa historia, zwyczaje i dziedzictwo kultury polsko-ukraińskiego pogranicza oraz  grup etnicznych Dolinian, Bojków, Łemków i Podgórzan.

Następnie przejazd do POLAŃCZYKA, zakwaterowanie w pensjonacie, obiadokolacja.

Wieczorny spacer po miejscowości, nocleg.

Dzień 2

Śniadanie. Przejazd do WETLINY, wycieczka górska z przewodnikiem, trasa piesza: Przełęcz Wyżna (żółty szlak) – Połonina Wetlińska (czerwony szlak), po drodze Schronisko PTTK Chatka Puchatka (obecnie w remoncie) – najwyżej położone w Bieszczadach (1 228 m  n.p.m.), następnie dla chętnych Połonina Caryńska – skąd rozciąga się wspaniała panorama okolicy na najwyższe Bieszczadzkie szczyty.

Powrót do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja, nocleg.

Wieczorem istnieje możliwość zorganizowania ogniska z pieczeniem kiełbasek.

Dzień 3

Śniadanie. Przejazd do SOLINY, spacer po „koronie” największego zbiornika retencyjnego w Polsce i jedna z największych atrakcji turystycznych Podkarpacia – bieszczadzki deptak.

Następnie zwiedzanie Muzeum Kultury Ekumenicznej w Myczkowicach – największy zbiór miniatur cerkwi i kościołów bieszczadzkich z płd.-wsch. Polski, Ukrainy, Słowacji – obecnie 140 obiektów, wykonanych z drewna i blachy identycznych z oryginałem.

Następnie proponujemy dwa warianty do wyboru:

  • I. Przejazd słynnymi bieszczadzkimi drezynami rowerowymi J z Uherców Mineralnych do Stefkowej lub Jankowców w obie strony (ok.2 godz.).
  • II. Przejazd kolejką wąskotorową z Majdana do Balnicy i z powrotem (ok.2 godz.).

Wyjazd w drogę powrotną, zakończenie wycieczki w godzinach późnych godzinach wieczornych.