Mazury

Kętrzyn – Gierłoża – Mikołajki – Giżycko – spływ kajakowy – Olsztyn – Grunwald

Program ramowy

Dzień 1

Wyjazd z miejsca zbiórki w godzinach wczesnoporannych. Przejazd do KĘTRZYNA, spacer po mieście do zamku krzyżackiego z XIV – XVI w. wizyta w Bazylice Mniejszej pw. Św. Jerzego. Przejazd do GIERŁOŻY, na miejscu zwiedzanie Wilczego Szańca – byłej kwatery Adolfa Hitlera w czasie II wojny światowej. Wizyta w sanktuarium maryjnym w Świętej Lipce, zwane Częstochową Północy, które przyciąga pielgrzymów z dalekich stron Polski, udział w koncercie organowym. Przejazd do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 2

Śniadanie, przejazd do MIKOŁAJEK, zwiedzanie wioski żeglarskiej. W GIŻYCKU w sercu Krainy Jezior Mazurskich spacer mostem obrotowym na Kanale Łuczańskim z XIX wieku, unikalnym tego typu czynnym mostem w Europie, wizyta w zamku krzyżackim z XIV wieku oraz zabytkowej twierdzy Boyen z XIX w zbudowana na planie gwiazdy. W godzinach popołudniowych 3-4 godzinny spływ kajakowy rzeką Krutynią. Opcjonalnie: wyjazd do Galindii, krainy historycznego plemienia Galindów, gdzie przebiegał szlak bursztynowy; zwiedzanie wioski Galindów, napad Galindów. Powrót do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja,  nocleg.

Dzień 3

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do OLSZTYNA, spacer po Starym Mieście, zwiedzanie m.in. Zamku Kapituły Warmińskiej, gdzie sławnym administratorem był Mikołaj Kopernik. Następnie przejazd do OLSZTYNKA, zwiedzanie Parku Etnograficznego – jednego z najstarszych skansenów w Europie, które gromadzi między innymi zbiory architektury z terenu Prus Wschodnich. Następnie przejazd na pole bitwy pod Grunwaldem, spacer pod Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego przejazd do Olsztynka i zwiedzanie Parku Etnograficznego, jednego z najstarszych skansenów w Europie, które gromadzi między innymi zbiory architektury z terenu Prus Wschodnich. Następnie przejazd na pole bitwy pod Grunwaldem,  spacer pod Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego. Wyjazd w drogę powrotną, zakończenie wycieczki w godzinach nocnych.