Suwalszczyzna – Litwa

Program ramowy

1 dzień

Zbiórka uczestników wycieczki i wyjazd w kierunku Suwalszczyzny. Całodzienny przejazd, na trasie planowane krótkie postoje. Przyjazd do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja, nocleg.

2 dzień

Śniadanie, zwiedzanie Suwalszczyzny, m.in.: STUDZIENICZNA – Sanktuarium Maryjne, pomnik Jana Pawła II, który odwiedził to miejsce 9 czerwca 1999 r., REJS STATKIEM ze Studzienicznej do Augustowa z 1-krotnym śluzowaniem na trasie, AUGUSTÓW – najstarsze miasto w regionie, SUWAŁKI – z unikalną w skali kraju klasycystyczną zabudową z dziełami takich mistrzów jak: Aigner, Corazzi, Marconi, WIGRY – zespołu klasztorny Kamedułów. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

3 dzień

Wczesne śniadanie, całodniowa wycieczka na LITWĘ. Przejazd do TROK, zwiedzanie zamku Wielkich Książąt Litewskich na jeziorze Galve. Przyjazd do WILNA, zwiedzanie m.in.: Cmentarz na Rossie z kwaterą wojskową i grobem matki Piłsudskiego, Ostra Brama z wejściem do kaplicy z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej oraz kościół św. Teresy, cerkiew św. Ducha i św. Mikołaja oraz dom Adama Mickiewicza, czas wolny. W dalszym ciąg zwiedzania miasta m.in.: Górny Zamek, Uniwersytet im. Stefana Batorego, kościół św. Ducha oraz archikatedra wileńska z grobami królewskimi wraz z kaplicą św. Kazimierza. Powrót do Polski, obiadokolacja, nocleg.

4 dzień

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, przejazd do KĘTRZYNA – zwiedzanie zamku i muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, GIERŁOŻ – „Wilczy Szaniec” była wojenna kwatera Hitlera, ŚWIĘTA LIPKA – sanktuarium maryjne. Świętolipska bazylika pw. Nawiedzenia NMP wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem jest jednym z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce. Wyjazd w kierunku powrotnym, zakończenie wycieczki w godzinach nocnych.