Ziemia Kłodzka

Program ramowy

Dzień 1

Wyjazd z miejsca zbiórki w godzinach porannych. Przejazd w kierunku Złotego Stoku. Na miejscu zwiedzanie Kopalni Złota w której znajdują się podziemne sztolnie z ekspozycją muzealną i ręcznie kutymi wyrobiskami. W ramach pobytu proponujemy: zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej – Sztolni Gertruda z tajemniczym Chodnikiem Śmierci, Sztolni Czarnej z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem, przejazd podziemną kolejką oraz zwiedzanie Muzeum Minerałów. Następnie spacer labiryntami skalnymi po Parku Narodowym Gór Stołowych Błędne Skały, niektóre z nich mają nawet własne nazwy takie jak Stołowy GłazTunelKuchnia czy Kurza Stopka. Przejazd do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 2

Śniadanie. Przejazd do Dusznik Zdroju, pobyt w Muzeum Papiernictwa – lekcja samodzielnego czerpania papieru poprzedzona zwiedzaniem muzeum. Przejazd do Kudowy Zdroju, spacer po Parku Zdrojowym i Pijalni Wód Mineralnych, a następnie do Karłowa. Wejście na Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt (919 m n.p.m.) w Górach Stołowych, należący do Korony Gór Polski, z rezerwatem krajobrazowymi i najpiękniejszą panoramą na całe Sudety, po drodze odpoczynek w Schronisku PTTK „Na Szczelińcu”. Powrót do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do Polanicy Zdrój – spacer po Parku Zdrojowym i Pijalni Wód Mineralnych, dla chętnych istnieje możliwość skorzystania z letniego toru saneczkowego. Następnie przejazd do Kłodzka, zwiedzanie Twierdzy Kłodzkiej wraz z systemem podziemnych labiryntów i umocnień. Zwiedzanie MiniEurolandu – kompleksu rekreacyjno-edukacyjnego, połączenie parku miniatur i ogrodu botanicznego. Wyjazd w drogę powrotną, zakończenie wycieczki w godzinach wieczornych.